W minionym roku Arkadia włączyła się w wiele akcji charytatywnych, społecznych i ekologicznych. Gościła u siebie organizacje non-profit, prowadziła razem z nimi różnego typu przedsięwzięcia – zarówno online, jak i offline. Przypomnijmy sobie najważniejsze wydarzenia.

1711 potencjalnych dawców szpiku w Arkadii

W 2016 roku Arkadia wspólnie z Fundacją DKMS przeprowadziła aż osiem akcji rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. Poszczególne edycje miały swój motyw przewodni: m.in. Dzień Dawcy Szpiku, „Zakończ wakacje na 5!”, Podaruj Komuś Życie na Święta, Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi. Podczas wszystkich akcji na terenie Arkadii udało się łącznie zarejestrować aż 1711 potencjalnych dawców.

„Zaczytana Ławka” i zbiórka książek
„Zaczytana Ławka” to inicjatywa fundacji Zaczytani.org, która stworzyła w stolicy literacki szlak. Ozdobne ławki stanęły w tym roku w kilkunastu lokalizacjach w Warszawie, a każda z nich nawiązuje do dzieł literatury polskiej, bajek oraz baśni. Ławka stojąca przed Arkadią została udekorowana bajkowym motywem syrenki warszawskiej. Akcji towarzyszy zbiórka książek, które z rąk darczyńców trafiają do bibliotek szpitalnych. Do tej pory w klika miesięcy udało się zebrać ponad 2 100 książek, a ponieważ akcja cały czas trwa, jest szansa na znaczne zwiększenie tej liczby.

Arkadia jest eko
Arkadia jest współorganizatorem i partnerem wielu wydarzeń o charakterze proekologicznym. Na terenie centrum odbywają się warsztaty dla dzieci i dorosłych poruszające tematy związane z oszczędzaniem i recyklingiem. Arkadia stosuje również proekologiczne działania na co dzień. Zielone dachy centrum pochłaniają pyły i zanieczyszczenia atmosferyczne, mieszkają na nich miejskie pszczoły w ramach projektu Pszczelarium. Arkadia stosuje ledowe oświetlenie oraz przeprowadziła reorganizację zasad funkcjonowania wind i schodów ruchomych, dzięki czemu zmniejszono zużycie energii elektrycznej. Centrum promuje także zrównoważone formy transportu: przed wejściem do Arkadii znajduje się stacja rowerów miejskich Veturilo. Z kolei na parkingu działa ekologiczna myjnia samochodowa Autonatura, która oferuje innowacyjną technologię mycia aut bez użycia wody, co pozwala zaoszczędzić do 200 litrów wody na jednym pojeździe w stosunku do myjni tradycyjnych.

Recykling zabawek
Od marca ub.r. w Arkadii działa stoisko, w którym można oddać używane zabawki. Dzieci i rodzice są zachęcani do przekazywania zabawek, które nie cieszą się już tak wielkim zainteresowaniem właścicieli – po to, aby mogły z nich skorzystać inne potrzebujące maluchy. Cała akcja to inicjatywa Fundacji Instytut Innowacji, która w swoich działaniach szczególnie promuje ideę recyklingu.

Plastic is fantastic!
W listopadzie Fundacja Instytut Innowacji we współpracy z Arkadią przeprowadziła warsztaty dla dzieci i rodziców pt. „Plastic is fantastic!”. Animatorzy i goście specjalni zapoznawali dzieci z tworzywami sztucznymi i ze sposobami ich ponownego wykorzystywania. Można było wziąć udział w zajęciach z rękodzieła, podczas których powstawały cuda z wykorzystaniem plastiku. Szalony Naukowiec pokazywał uczestnikom różne doświadczenia fizyczne i chemiczne z udziałem tego tworzywa. Wydarzenie było częścią cyklu działań organizowanych wraz z Fundacją Instytut Innowacji.

„Mikołaj może wszystko!” – świąteczna akcja charytatywna
W okresie świątecznym Arkadia wraz z Fundacją Anny Dymnej „Mimo Wszystko” przeprowadziła akcję charytatywną, dzięki której udało się uzbierać 10 tys. zł dla podopiecznych Fundacji. Mechanizm akcji był prosty: dzięki każdemu nowemu kliknięciu w aplikacji świątecznej Arkadia przekazywała 1 zł. Misją Fundacji Anny Dymnej działającej od 2003 roku jest pomoc dorosłym osobom z niepełnosprawnością intelektualną.

Do góry